Nejnovější zprávy z Církev.cz

Festival PilsAlive rozezněl nádvoří františkánského kláštera v Plzni

Kapely a scholy hrající křesťanskou hudbu vystoupily na dalším ročníku hudebního festivalu PilsAlive, který se konal v sobotu 18. května na nádvoří bývalého františkánského kláštera v Plzni.

Číst dál

Poděkování za kostelní sbírku na opravu kostela v Chlumu u Třeboně

V pondělí 25. března 2024 vypukl požár v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Vážně byly poškozeny vzácné varhany a jižní boční loď kostela – konkrétně část střechy, stropů a podlahy.

Číst dál

Frýdek-Místek je Boží město. Chce to dokázat festival, který chystají všechny církve ve městě

Spojeni lávkou – spojeni láskou. To je motto festivalu Boží město, který se do Frýdku-Místku vrací po dvou letech. Cílem je spojovat lidi z obou břehů Ostravice i různých církví a společně poodhalit smysl života, který je v Boží lásce. Odehraje se v sobotu 25. května.

Číst dál

Stará fara v Trnávce se pod rukama skautů proměnila v nové centrum

Rozsáhlá rekonstrukce staré fary v Trnávce zdárně došla k cíli. Skauti se statečně poprali s finanční i pracovní stránkou projektu. Nyní, po pěti letech, zvou na slavnostní otevření. V sobotu 25. května nejprve oslaví mši svatou s generálním vikářem Janem Czudkem v kostele v Trnávce a pak hotovému dílu požehná ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál

Recenze filmu Díra: Meditace se stádem krav

Přinášíme recenzi filmu Díra, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.

Číst dál

Papež František vyjádřil soustrast k úmrtí íránského prezidenta

Papež František vyjádřil soustrast íránskému duchovnímu vůdci Alí Chameneímu v souvislosti s úmrtím prezidenta Raisího a ministra zahraničí Amira-Abdollahjana.

Číst dál

FOTOGALERIE: Mše svatá za policisty padlé ve službě

V pátek 17.5. celebroval zádušní mši svatou za padlé policisty J. Exc. Zdenek Wasserbauer, kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, pomocný biskup pražský, generální vikář pražské arcidiecéze

Číst dál

Brněnská diecéze má novou vizuální identitu. Spolu s ní mění tvář i styl komunikace

Nové logo, barvy nebo typografie. Ale hlavně nový přístup ke komunikaci směrem k věřícím i všem ostatním obyvatelům jižní Moravy a Vysočiny. Vizuální identita brněnské diecéze má posílit povědomí o tom, kdo diecézní společenství tvoří a co všechno nabízí v rámci duchovního i kulturního dědictví. V České republice je brněnské biskupství prvním úřadem svého druhu, který se na cestu její tvorby vydal.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pietní akce v Terezíně připomněla oběti nacismu

V neděli 19. května 2024, za účasti prezidenta republiky, předních představitelů politického a duchovního života a veřejnosti, proběhla tradiční Terezínská tryzna, pietní slavnost k uctění památky obětí nacistické perzekuce.

Číst dál

Plzeňský biskup Tomáš Holub požehnal pramen v Konstantinových Lázních

Zahájení lázeňské sezóny je tradičně spojené s žehnáním pramenů. V Konstantinových Lázních plzeňský biskup Tomáš Holub v sobotu 18. května požehnal místní Prusíkův pramen.

Číst dál

FOTOGALERIE: Žehnání motorek ve Cvikově

V sobotu 18. května 2024 od 10 hodin se před kostelem sv. Alžběty Uherské ve Cvikově konal již 6. ročník žehnání motocyklů, kterému předcházela motorkářská mše svatá, celebrovaná místním farářem P. Rudolfem Repkou. Během akce také probíhala dobrovolná sbírka pro nadaci Kapka Naděje.

Číst dál

Pražské arcibiskupství spustilo vlastní Instagram

Arcibiskupství pražské na konci jara začalo přispívat na sociální síť Instagram. Jde o další krok v přibližování se nejen věřícím, ale též širší veřejnosti. Smyslem přítomnosti na platformě je v první řadě propojení se s mladší generací a subkulturou uživatelů sociálních sítí. Arcibiskupství zve srdečně k odběru nového kanálu.

Číst dál

Kam bude směřovat česká liturgická hudba?

KTF UK v Praze a ČBK pořádají ve středu 22. května kolokvium o liturgické hudbě s názvem "Česká liturgická hudba – otevřená budoucnost". Tuzemští i zahraniční odborníci na liturgickou hudbu budou společně diskutovat o dalším směřování české liturgické hudební tvorby.

Číst dál

Papež v září navštíví Lucembursko a Belgii

Tisková kancelář Svatého stolce v pondělí 20. května oznámila, že papež František absolvuje ve dnech 26.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠29. září 2024 apoštolskou cestu do Lucemburska a Belgie.

Číst dál

Jak se změnil život dívky, které se během Světových dnů mládeže vrátil zrak?

Jimena, mladá žena, které se vrátil zrak po přijetí svatého přijímání během Světových dnů mládeže (SDM) v Lisabonu v srpnu 2023, popsala agentuře ACI Prensa, jak tento okamžik prožívala, o svém návratu domů a o podrobnostech zvláštního setkání s papežem Františkem během pouti, kterou se svou rodinou podnikla do Říma, aby poděkovala Panně Marii za tento zázrak.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svatodušní vigilie a biřmování napříč Českou republikou

Věřící o víkendu ve svých farnostech oslavili slavnost Seslání Ducha Svatého účastí na svatodušní vigilii nebo při nedělní liturgii Seslání Ducha Svatého, při které v některých farnostech udělovali biskupové svátost biřmování.

Číst dál

Papež jmenoval kardinála Tagleho zvláštním velvyslancem na eucharistický kongres v USA

Svatý otec jmenoval Jeho Eminenci kardinála Luise Antonia G. Tagleho, proprefekta Dikasteria pro evangelizaci, svým zvláštním velvyslancem na Národním eucharistickém kongresu ve Spojených státech amerických, který proběhne od 17. července do 21. července 2024 v Indianapolis.

Číst dál

Na Svatém Hostýně se uskuteční pouť lékařů a zdravotníků

15. června se na Svatém Hostýně uskuteční pouť lékařů, zdravotních sester, nemocničních kaplanů a dalších pracovníků ve zdravotnictví.

Číst dál

Profesor Karel Skalický slaví 90 let

Dnes, 20. května 2024, slaví 90. narozeniny emeritní profesor Teologické fakulty Jihočeské Univerzity, česko-římský teolog a hlubocký rodák Karel Skalický.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. května 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež František o naslouchání Duchu Svatému

Papež František během pravidelné promluvy při Regina Coeli vyzývá věřící, aby se ptali sami sebe, jestli naslouchají Duchu Svatému. Pomoci může každodenní četba Písma, adorace nebo čas v tichu před Pánem.

Číst dál

Papež při svatodušní vigilii: Duch Svatý proměňuje naše životy

Papež František letošní svatodušní vigilii slavil s obyvateli Verony na stadionu Bentegodi, který navštívil během jednodenní pastorační návštěvy Verony. Při mši svaté mluvil o veliké odvaze, kterou přináší Duch Svatý do života apoštolů, potažmo do života každého křesťana.

Číst dál

Papež ve Veroně: Mír se buduje prostřednictvím dialogu

Papež František v sobotu 18.5. odcestoval na jednodenní pastorační návštěvu Verony. Téma návštěvy se týkalo spravedlnosti a míru.

Číst dál

Papež František v dopise slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové vyjadřuje svoji blízkost a solidaritu

Papež František zaslal dopis prezidentce Zuzaně Čaputové, vyjádřil zde svoji blízkost a solidaritu v souvislosti s útokem na premiéra Roberta Fica. Podle mluvčího prezidenta Slovenské republiky Martina Strižince "Svatý otec píše, že smutnou zprávu o atentátu na premiéra přijal s bolestí".

Číst dál

Ekumenická bohoslužba olomouckých církevních škol

Ve čtvrtek 9. května 2024, o slavnosti Nanebevstoupení Páně, se v katedrále sv. Václava v Olomouci uskutečnila ekumenická bohoslužba olomouckých církevních škol. Konala se pod záštitou arcibiskupa Josefa Nuzíka a synodního seniora Českobratrské církve evangelické Pavla Pokorného. Předsedajícími byli biskup Antonín Basler spolu s bratrem seniorem Vlastislavem Stejskalem z Českobratrské církve evangelické.

Číst dál

Před 55 lety zemřel kardinál Josef Beran

Osobnost kardinála Josefa Berana připomnělo mezinárodní kolokvium v Papežské koleji Nepomucenum, kde 17. května 1969 zemřel. “Průzračná osobnost, muž jasných voleb a odvahy,” řekl o něm Johan Ickx, ředitel Historického archivu vatikánského státního sekretariátu.

Číst dál

Nové normy o domněle nadpřirozených jevech

Papež František schválil nové normy, podle kterých se bude postupovat v případech domněle nadpřirozených jevů. Předvídají šestistupňové hodnocení, od nihil obstat po negativní soud. Nový dokument Dikasteria pro nauku víry, který vstoupí v platnost v neděli 19. května 2024, aktualizuje církevní normy ohledně nadpřirozených jevů.

Číst dál

Vlčí doupě: Světový den dětí – Dítě Ježíš

Seriál o svatých dětech přináší nový pohled očima dětí na devět malých světců a světic. Natočeno v rámci novény před Světovým dnem dětí v Římě 2024.

Číst dál

Herec Roberto Benigni se připojí k papeži Františkovi při příležitosti Světového dne dětí

Poslední květnový víkend oslaví papež František Světový den dětí společně s italským hercem Robertem Benignim a fotbalovou hvězdou Gianluigi Buffonem.

Číst dál

Kardinál Pizzaballa navštívil Gazu

Jeruzalémský latinský patriarcha kardinál Pierbattista Pizzaballa ve středu 15. května navštívil farnost Svaté rodiny v Gaze, kam se vydal poprvé od vypuknutí izraelsko-hamaské války, aby vyjádřil solidaritu a podporu této malé komunitě.

Číst dál

Tiskoví mluvčí biskupských konferencí Evropy debatovali o "lidském využití" umělé inteligence

Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) pořádala od 13. do 17. května v Lisabonu setkání tiskových mluvčích a vedoucích oddělení komunikace biskupských konferencí zemí Evropy. Hlavním tématem přednášek a debat byly výzvy spojené s umělou inteligencí. Českou biskupskou konferenci v Portugalsku zastupovala Monika Klimentová, vedoucí tiskového odboru.

Číst dál

Papež: Mladí mohou překonat propast mezi katolíky a pravoslavnými

Při čtvrteční audienci přijal Svatý otec generálního ředitele Diakonie Apoštolské církve Řecka, metropolitu Agathangelose. Mluvili spolu o zejména o naději do budoucna, kterou představují mladí lidé.

Číst dál

Papež: Sport je místem setkávání a bratrství

Papež František zaslal poselství Mezinárodní konferenci o sportu a spiritualitě, v němž znovu vyjadřuje své přesvědčení, že ve sportu nikdy nesmí chybět amatérský duch, protože zachovává skutečné hodnoty soupeření.

Číst dál

Spolek Člověk a Víra publikoval fotografii s pořadovým číslem 800 000

Krojované ženy s ratolestmi v rukou procházejí v průvodu dlážděnou malostranskou ulicí během svatojanské slavnosti Navalis 2024. Tak vypadá snímek pražského fotografa Františka Nedbala, kterým fotobanka spolku křesťanských fotografů Člověk a Víra překonala hranici 800 tisíc fotografií.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl na návštěvě u šéfa v Římě poprvé jako biskup

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl , generální sekretář ČBK, se v minulém týdnu setkal s papežem Františkem. Jaké bylo setkání se Svatým otcem? Co si z návštěvy Vatikánu odnáší? Nejen to se dozvíte ve videu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť charit ostravsko-opavské diecéze

Ve středu 15.května se uskutečnila na poutním místě Sv. Kopeček pouť charit ostravsko-opavské diecéze. Slavnostní mši svatou celebroval ostravsko-opavský biskup Martin David. Přítomné pracovníky charity přivítal ředitel diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo a zdejší farář P. Adrián Pavel Zemek, O.Praem. Po bohoslužbě byl na programu seminář ve spolupráci s VOŠs – Caritas Olomouc.

Číst dál

Aliance pro rodinu udělovala Ceny vděčnosti manželům a rodičům

V rámci 16. ročníku Týdne pro rodinu, který probíhá po celé ČR ve dnech 13. – 19. května, se v Praze uskutečnil druhý ročník udílení Ceny vděčnosti manželům a rodičům Omnia vincit amor 2024.

Číst dál

Papežská kolej Nepomucenum hostila delegáty kolokvia o kardinálu Beranovi

Kolokvia o kardinálu Josefu Beranovi, které se konalo 15. května na Papežské koleji Nepomucenum v Římě, se účastnil kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro svatořečení, plzeňský biskup Tomáš Holub, prof. Karel Skalický, emeritní sekretář kardinála Berana, delegace z Plzeňského kraje a několik desítek hostů z diplomatického sboru, včetně velvyslance ČR u Svatého stolce Václava Kolaji.

Číst dál

V Brně zasedala Federace katolických rodinných svazů (FAFCE)

Po dvaceti letech hostilo Brno ve dnech 14. - 16. května 2024 setkání představitelů Federace katolických rodinných svazů z celé Evropy (FAFCE). Vedle výměny zkušeností členských zemí se soustředilo na integrální ekologii jako jedno z hlavních témat voleb do Evropského parlamentu. Zasedání se zúčastnil a závěrečnou mši svatou celebroval arcibiskup olomoucký Josef Nuzík, který je při ČBK delegátem Rady pro rodinu.

Číst dál

Arcibiskup Paglia: Každý potřebuje v posledním okamžiku cítit blízkost

Arcibiskup Paglia místo pojmu paliativní péče raději mluví o doprovázení a naléhavě apeluje na církve, aby znovu objevily význam doprovázení před smrtí. "Každý potřebuje v posledním okamžiku cítit blízkost." Lékem na osamělost, která mnohdy bolí více než fyzická bolest, je blízkost, náklonnost, zájem a láska.

Číst dál

Tématem týdne Laudato si' jsou semínka naděje

Od 19. do 26. května proběhne devátý ročník Týdne Laudato si'. Tématem jsou "semínka naděje" a mottem citát z exhortace Laudate Deum, 70: „Není trvalých změn bez kulturních změn a není kulturních změn bez osobních změn.“

Číst dál

Papež František se setkal s římskými kněžími, kteří byli vysvěceni před více než 40 lety

V úterý 14. května odpoledne Svatý otec navštívil farnost San Giuseppe al Trionfale ve čtvrti Prati, aby se setkal s římskými kněžími, kteří jsou vysvěceni přes 40 let. Přivítalo ho mnoho věřících, kteří na něj čekali u kostela svěřeného otcům guanelliánům.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svatojánské slavnosti Navalis

V předvečer památky sv. Jana Nepomuckého proběhlo na Hradčanském náměstí zdobení koní a následně jezdcům a koním požehnal z balkónu arcibiskupského paláce pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Následovala mše svatá ve svatovítské katedrále, procesí z katedrály na Karlův most a barokní vodní koncert na hladině Vltavy u Karlova mostu.

Číst dál

AKTUALIZOVÁNO | Předseda KBS: Vyjadřuji hlubokou lítost nad neštěstím, které postihlo premiéra Fica

Přinášíme vyjádření arcibiskupa Bernarda Bobera, předsedy KBS, Rady hierarchů řeckokatolické církve na Slovensku a kardinála státního sekretáře Pietro Parolina k útoku na slovenského premiéra Roberta Fica, kterého ve středu 15. května na konci zasedání vlády v Handlové čtyřmi výstřely vážně zranil 71letý muž.

Číst dál

Papež František: Mír se buduje malými gesty

"Mír se vytváří našima rukama. Nevytvářejí ho jen mocní svými rozhodnutími a mezinárodními smlouvami, ale i my můžeme budovat mír ve svých domovech, v rodině, mezi sousedy, na pracovišti, ve čtvrti, kde žijeme," píše papež František v předmluvě k nové knize "Spravedlnost a mír se obejmou". To bude také hlavním tématem sobotní papežské pastorační návštěvy v italské Veroně.

Číst dál

Pouť kněží na Maria Hilf: „Modlitba je pro nás uskutečňováním naděje“

Tři dny po Pouti rodin přivítalo poutní místo Maria Hilf další početnou skupinu. V úterý 14. května připutovali s biskupem Martinem Davidem kněží ostravsko-opavské diecéze. Kromě společné modlitby je čekala také přednáška o exorcismu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Žehnání lázeňských pramenů v Luhačovicích

P. Marián Pospěcha požehnal v neděli 12. května po mši svaté lázeňské prameny v Luhačovicích, a tím zahájil tamní lázeňskou sezónu. Svěcení provázel průvod krojovaných, kteří se spolu s knězem a věřícími vydali k pramenům.

Číst dál

Laudate Deum: burcující papež František o klimatické krizi

"Tento list nese název ‚Chvalte Boha‘. Neboť když se člověk snaží Boha nahradit, stává se sám pro sebe tím nejhorším nebezpečím."

Číst dál

V Hradci Králové se v září otevře evangelizační kurz

Od září 2024 do ledna 2025 bude v Hradci Králové probíhat evangelizační kurz, který pořádá Biskupství královéhradecké ve spolupráci s Nadačním fondem Credo.

Číst dál

Papež František: Křesťanská láska zahrnuje i to, co není krásné

Křesťanská láska je tak odvážná, že se zdá téměř nemožná, a přesto je to jediná věc, která po nás zůstane. Papež František o tom hovořil při středeční audienci, v níž pokračoval v cyklu katechezí o ctnostech. Před poutníky na na Svatopetrském náměstí připomněl, že Kristova láska nás podněcuje jít tam, kam bychom z lidských pohnutek nešli, a milovat to, co by nikdo z nás nemiloval.

Číst dál

Řím: Salvador Dalí a Jan od Kříže poprvé společně

Díky úsilí Vatikánu byl do Říma ze skotského Glasgow přivezen slavný obraz Salvadora Dalího "Kristus svatého Jana od Kříže". Dalí jej namaloval v roce 1951, inspirován kresbou španělského mystika. Zobrazuje Ukřižování z neobvyklého úhlu pohledu, totiž shora, z perspektivy Boha Otce.

Číst dál

Pražané poprvé uvidí veslici reprezentující město na benátských regatách

Pražané na letošních Svatojánských slavnostech Navalis poprvé uvidí veslici reprezentující město na slavnostních benátských regatách. Loď byla vytvořena po vzoru benátských barokních lodí bissone. Na přídi lodi je dřevěná socha českého světce Jana Nepomuckého, jehož památce jsou slavnosti Navalis věnovány. Jan Nepomucký je rovněž jedním z patronů Benátek, a tak i pojítkem mezi tímto italským městem a českou metropolí. Součástí Svatojánských slavností je dnes kromě regaty historických veslic také třeba seskok parašutistů, mše nebo koncert.

Číst dál

Papež: Starší lidé jsou pevným základem naší budoucnosti

V poselství ke čtvrtému Světovému dni prarodičů a starších lidí, které dnes Vatikán zveřejnil, si papež František uvědomuje situaci mnoha dnešních starších lidí a ujišťuje je: "Bůh své děti nikdy neopouští, nikdy." Světový den prarodičů a starších lidí se bude letos konat 28. července 2024.

Číst dál

Papež František v poselství k 58. světovému dni sdělovacích prostředků: Pouze s moudrostí srdce můžeme čelit výzvám dnešní doby

V souvislosti s umělou inteligencí přirozeně vyvstává řada otázek a obav. Jak dokážeme, zda obrázek nebo video zobrazuje skutečnou událost, nebo ji jen simuluje? Jak chránit autorství? Jak regulovat algoritmy, které mohou zdiskreditovat osoby, názory nebo dokonce celou kulturu? Jak zajistit udržitelnost technologie, která je tak výkonná, nákladná a energeticky náročná? A jak ji zpřístupnit i rozvojovým zemím?

Číst dál

Oslava 30. výročí založení Církevní základní školy v Kroměříži

Oslava 30. výročí založení Církevní základní školy v Kroměříži se uskuteční v úterý 21. května 2024, součástí bude také mše svatá s arcibiskupem Josefem Nuzíkem.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svátek Panny Marie Fatimské v národním centru Fatimského apoštolátu v Koclířově

V den svátku Panny Marie Fatimské celebroval slavnostní mši svatou v Capelinhi střední a východní Evropy apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, za přítomnosti biskupa královéhradeckého Jana Vokála a delegace z Maďarska, kterou zastupoval P. Zoltán Balga, ustanovený Maďarskou biskupskou konferencí jako hlavní delegát pro tuto návštěvu.

Číst dál

Pěší pouť za umělce letos povede krajinou Orlických hor

Týdenní pěší putování, které je modlitbou za umělce, ale také za každého člověka, aby otevřel srdce kráse Božího stvoření, se uskuteční od neděle 21. do soboty 27. července 2024 na trase Ústí nad Orlicí – Dolní Dobrouč – Jablonné nad Orlicí – Hora Matky Boží – Pastviny – Neratov.

Číst dál

Růžencové bratrstvo přivítalo v olomouckém kostele Neposkvrněného početí vzácného hosta

Růžencové bratrstvo blahoslavené Panny Marie a sv. Dominika, založené u olomouckého dominikánského kláštera roku 2021, přivítalo o druhé květnové sobotě vzácného hosta P. Lawrence Lew OP, generálního promotora pro růženec pro celý dominikánský řád a člena Oxfordské komunity bratří.

Číst dál

První informace k Národní pouti do Říma

Česká biskupská konference rozhodla o uspořádání národní poutě českých a moravských diecézí, která se uskuteční s hlavním programem Svatého roku v Římě ve dnech 28. - 30. března 2025 s účastí na společném přijetí darů Milostivého Léta Páně-Svatého roku. Svaté brány se tak, jak je stanoveno v papežské bule budou otevírat na přelomu letošního roku a nadcházejícího roku 2025 a s těmito dary budeme moci být společně spojeni s našimi pastýři – biskupy.

Číst dál

Svátek Panny Marie Fatimské: Bůh je přítomen v dějinách a neopouští lidstvo

13. května 1917 se Panna Maria poprvé zjevila třem pasáčkům, Lucii, Františkovi a Hyacintě, na fatimských polích. Vyzývala je k modlitbě růžence, k obětem za hříšníky a zjevila jim tzv. fatimská tajemství, která předpověděla konec 1. světové války, 2. světovou válku nebo atentát na papeže Jana Pavla II., k němuž došlo 13. května 1981.

Číst dál