Publikováno v červnovém Farním listu: Farní list červen 2024 (1.37 MB)

 

Papež František při audienci s kardinálem Semerarem, prefektem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, schválil dekrety, které povedou ke kanonizaci mladíka pohřbeného v Assisi, bl. Carla Acutise.

 

Carlo Acutis se narodil v roce 1991. Od útlého věku projevoval velké nadání pro práci s počítačem, které využíval ve své službě druhým a při šíření křesťanského vzdělávacího obsahu. V posledních měsících svého života zdokumentoval a zkatalogizoval eucharistické zázraky na webových stránkách. V září 2006 se u něj objevily první příznaky leukémie a 12. října stejného roku zemřel ve věku 15 let. Papež František ho v roce 2020 blahořečil v Assisi, kde je nyní na své výslovné přání také pohřben.

 

Právě zde začíná neobyčejný příběh zázraku, který vede k jeho kanonizaci. Mezi mnoha poutníky u hrobu bl. Carla byla v pátek 8. července 2022 také Liliana z Kostariky. Poklekla, pomodlila se a zanechala tam dopis, který obsahoval její pocity, jako matky. O šest dní dříve, 2. července, její dcera Valeria v noci spadla z kola na cestě domů v centru Florencie, kde od roku 2018 studovala. Utrpěla vážný úraz hlavy, podstoupila kraniotomii, při které jí byla odstraněna týlní kost a naděje na přežití byla téměř nulová.

 

Již 8. července přišly z nemocnice dobré zprávy. Valeria začala spontánně dýchat, další den se začala opět pohybovat a částečně mluvit. Jedná se o další z případů, kdy lékařské zprávy ustupují do pozadí. 18. července CT vyšetření ukázalo, že krvácení zmizelo. 11. srpna byla dívka převezena na rehabilitační terapii, ale už po týdnu bylo jasné, že k úplnému uzdravení chybí jen krůček. 2. září stála matka, ale tentokráte i s uzdravenou dcerou, opět v Assisi u Carlova hrobu, aby mu společně poděkovaly.

 

Zdroj: www.cirkev.cz

Fotografie: Vatican Media

 

Publikováno v červnovém Farním listu: Farní list červen 2024 (1.37 MB)